Gyermekfogászat, 1027 Budapest, Margit körút 64/b – I. em. 9. | Hétfő – Péntek 8:00-20:00
Gyermekfogászat
Minél korábban ismerkedik meg a gyermek a fogorvosával, annál kevésbé fog félni tőle
Az első élmény a fogászati rendelőben egy életre szól. Ideális esetben ez egy kellemes első találkozást jelent. Ezért fontos, hogy a gyerekeket már akkor elhozzák a rendelőbe, amikor még nincsen baj. Ilyenkor egy játékos és fájdalommentes fogvizsgálat keretei között lehet ismerkedni a rendelővel és a fehér köpenyes gyermekfogorvossal.
Ha már kialakult valamilyen elváltozás, akkor sincsen baj. Türelemmel és odafigyeléssel minden megoldható. Nálunk a netFOG rendelő gyermekfogászatán a szülő végig bent lehet a kezelőben a gyermekével. Gyermekfogorvosaink pedig nagy tapasztalattal rendelkeznek ezen a területen, legyen szó tejfog töméséről vagy akár eltávolításáról, esetleg gyermekfogszabályozást igénylő kezelésről.
Gyermekfogászatunk a megelőző fogászat területén is élen jár. A barázdazárást az első őrlőfogak áttörése (6-7 éves korban) után érdemes elvégezni. A zománc erősítése céljából fluorbevitelt is alkalmazunk egy speciális készülékkel. Továbbá fogmosásoktatást is tartunk azoknak, akiknél a fogmosás még nem a legtökéletesebb.
Fogorvos válaszol – gyermekfogászat
Összegyűjtöttük a gyermekfogászattal kapcsolatos leggyakrabban előforduló kérdéseket, melyekkel pácienseink hozzánk fordulnak.
A kérdésekre Dr. Luib Zsolt, a Netfog Fogorvosi Rendelő fogorvosa, fogszabályozó szakorvosa válaszol.
A jelen oldalon található információk kizárólag tájékoztató jellegűek, és nem helyettesítik a személyes konzultációt vagy a fogászati szakellátást. A fogorvos válaszai általános iránymutatásként szolgálnak, de az egyéni egészségi állapot, a fogászati problémák sajátosságai és az esetleges diagnózisok eltérőek lehetnek. Minden esetben javasolt személyes konzultációra időpontot egyeztetni szakképzett fogorvossal, mivel a távolból adott válaszok nem nyújtanak teljes körű diagnózist vagy kezelési javaslatot. Az oldalon megjelenő információk felhasználásából eredő bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért az oldal üzemeltetője, valamint az itt válaszoló fogorvosok nem vállalnak felelősséget.
Kérjük, minden esetben kérjen egyéni szakvéleményt közvetlenül fogorvosától!
Dr. Luib Zsolt
fogorvos, fogszabályozó szakorvos
Gyermekfogászattal kapcsolatos kérdések
Hány éves korban vigyem először a gyerekem fogorvoshoz?
Érdemes mihamarabb megismertetni gyermekünket a fogorvossal. Ideális esetben még a fogazati problémák kialakulása előtt vigyük el a picit fogorvoshoz, hogy egy játékos találkozás alkalmával hozzászokjon a fogorvosi rendelőhöz. Így ha a későbbiekben probléma adódik, akkor már rutinosan és félelem nélkül látogathat el hozzánk kis páciensünk.
Be kell tömni a gyermek tejfogát? (szuvasodás esetén)
A legtöbb esetben igen, mert a szuvasodás továbbterjedhet, fájdalmat okozhat és akár fertőzésekhez is vezethet. A tejfogak rendkívül fontosak, ugyanis a tejfogak segítenek a rágásban, a beszédben, és helyet biztosítanak az állandó fogaknak.
Konzultáció során a fogorvos felméri a szuvasodás mértékét és javaslatot tesz a kezelésre.
Érdemes-e a barázdazárást elvégeztetni a fogorvossal?
Mindenképp érdemes elkészíteni a barázdazárást, mivel gyakran megelőzhető a fogszuvasodás kialakulása. Nem mindegy azonban, hogy mikor készítjük el.
Mikor és mely fogakon érdemes elkészíttetni a barázdazárást?
Ezt a beavatkozást általában az első, maradó őrlőfogak rágófelszínein végezzük a fogak előtörését követő 6 hónapban. (Ezek a fogak általában 6 éves kor körül bújnak ki.)
A többi fognál illetve több mint fél év elteltével a fog kinövése után már nem szoktunk barázdazárást készíteni.
Hány éves korban bújnak elő a gyerekek tejfogai?
Általában fél éves kortól 1 éves korig bújnak elő a tej metszőfogak. Másfél éves kor körül törnek át az első tejörlők és a tej szemfogak és két éves kor után a második tej őrlők.
Fontos megemlíteni, hogy ezek az adatok tájékoztató jellegűek, egyéni eltérések lehetnek, azonban ezek a variációk semmilyen problémát nem jelentenek.
Hány éves korban hullanak ki a gyerekek tejfogai?
Még a tejfogak kipotyogása előtt a tejőrlő fogak mögött bújnak ki az első, maradó őrlőfogak 6 éves korban. A 8 darab metszőfog 8 éves kor körül kerül leváltásra. A tej őrlők helyére a maradó kisőrlők nőnek 9-10 éves korban. A tejszemfogakat pedig 11 éves korban váltják le. 12 éves korban pedig előtörnek a második őrlőfogak is.
Fontos megemlíteni, hogy ezek az adatok tájékoztató jellegűek, egyéni eltérések előfordulhatnak, és semmilyen problémát nem jelentenek.
Mit csináljak ha gyermekemnek nő a foga és fájdalmai vannak?
A legnagyobb segítséget a fájdalmas területre kenhető, érzéstelenítő hatású, fogínygélek jelentik. Ezen kívül az általános hatású láz- és fájdalomcsillapító szuszpenziók is jó szolgálatot tehetnek. Érdemes még megemlíteni, hogy a fogak gyorsabb kibújását segítik a rágókák, amik hűthető verzióban is elérhetőek.
További témakörök
Fogászati szolgáltatásokkal kapcsolatos további válaszainkat az alábbi gombra kattintva találod.