Gyermek fogszabályozás, 1027 Budapest, Margit körút 64/b – I. em. 9. | Hétfő – Péntek 8:00-20:00
Gyermek fogszabályozás
Gyermekkorban gyorsabb és könnyebb a fogszabályozás
Nagy jelentősége van a fogszabályozás gyermekkorban való elkezdésének, hiszen így később akár egészséges, maradó fogak eltávolítása vagy komolyabb műtétek is elkerülhetők. Bizonyos esetekben pedig elegendő csupán a kivehető fogszabályozó készülék hordása és nem szükséges idősebb korban a rögzített készülékes kezelés. A gyermek fogszabályozás további előnye, hogy a gyermekek könnyebben megszokják a fogszabályozó készülékeket, ezáltal kellemesebb élményt nyújt számukra a kezelés.
A kivehető fogszabályozó készülékes kezelés tipikus időszaka a gyermekkor, egy-két speciális kivételtől eltekintve. Már az első néhány maradó fog előtörése után megkezdhető a kezelés, ez átlagosan 6-7 éves kor körül következik be. Fontos ez az időszak, hiszen sok készülék csak vegyes fogazatban használható úgy, hogy megfelelő eredményt hozzon. Ez az időszak a gyermek életkorától függően akár több évig is tarthat.
Kamaszkorban, amikor a gyermekeknek már az összes tejfoga kihullott, akkor válik aktuálissá a rögzített készülékes kezelés. Ebben az időszakban még rugalmasabb a csont, mint felnőtt korban, ezáltal a kezelés gyorsabban és könnyebben kivitelezhető. Általában másfél évig kell viselni a fix fogszabályozót, majd még egy évig kell egy éjszakai készüléket hordani, hogy a fogak teljes mértékben megszilárduljanak az új helyükön.
A gyermek fogszabályozás menete a netFOG rendelőben:
- A fogazat és az állcsontok helyzetének vizsgálatán kívül az orvos minden olyan kérdést is megvitat a szülőkkel, melyeknek jelentősége lehet a kezelés során (pl. ujjszopás).
- A szerzett információk birtokában a kezelőorvos felvázol egy kezelési tervet és annak hozzávetőleges költségét.
- Lenyomatvétel az alsó és felső fogívről, továbbá két speciális röntgen elkészítése. A lenyomatból kiöntött minták és a röntgenek szükségesek ahhoz, hogy az orvos minden részletre kiterjedő, egyénre szabott kezelési tervet tudjon készíteni. Ezen kezelési terv birtokában már a kezelés pontos költsége is kiszámítható.
- A kezelési tervtől függően vagy a kivehető fogszabályozó készülék átadása vagy a rögzített fogszabályozó beragasztása következik. Az orvos ezután felvilágosítást nyújt a készülék használatára, hordására és tisztítására vonatkozóan.
- Esettől függően 4-8 hetente kell visszajönni a rendelőbe a fogszabályozó készüléken való állítás céljából.
Fogorvos válaszol - Gyermek fogszabályozás
Összegyűjtöttük a gyermek fogszabályozással kapcsolatos leggyakrabban előforduló kérdéseket, melyekkel pácienseink hozzánk fordulnak.
A kérdésekre Dr. Luib Zsolt, a Netfog Fogorvosi Rendelő fogorvosa, fogszabályozó szakorvosa válaszol.
A jelen oldalon található információk kizárólag tájékoztató jellegűek, és nem helyettesítik a személyes konzultációt vagy a fogászati szakellátást. A fogorvos válaszai általános iránymutatásként szolgálnak, de az egyéni egészségi állapot, a fogászati problémák sajátosságai és az esetleges diagnózisok eltérőek lehetnek. Minden esetben javasolt személyes konzultációra időpontot egyeztetni szakképzett fogorvossal, mivel a távolból adott válaszok nem nyújtanak teljes körű diagnózist vagy kezelési javaslatot. Az oldalon megjelenő információk felhasználásából eredő bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért az oldal üzemeltetője, valamint az itt válaszoló fogorvosok nem vállalnak felelősséget.
Kérjük, minden esetben kérjen egyéni szakvéleményt közvetlenül fogorvosától!
Dr. Luib Zsolt
fogorvos, fogszabályozó szakorvos
Gyermek fogszabályozással kapcsolatos kérdések
Hagyományos rögzített vagy éjszakai kivehetős fogszabályzót kérjek?
Ennek a kérdésnek az eldöntésében a legtöbb esetben sajnos nem a páciens kívánságai, hanem a szakma szabályai mérvadóak. Általánosságban elmondhatjuk, hogy a kivehető fogszabályzóknak viszonylag korlátozott a felhasználási területe. Leginkább gyermekkorban vagy nagyon enyhe fogtorlódás esetén lehet velük eredményt elérni. Kamasz és felnőtt korban, illetve bonyolultabb esetekben a rögzített fogszabályzó különleges tulajdonságaira van szükség a kezelés sikeressége érdekében.
Milyen előnyei vannak a rögzített fogszabályzónak a kivehetőssel szemben?
Bármilyen életkorban alkalmazható. Legnagyobb előnye azonban, hogy bármilyen fogazati és harapási probléma megoldható segítségével. Ez a tulajdonsága annak köszönhető, hogy egész nap a fogakon van, így folyamatosan fejti ki a hatását. Illetve speciális mechanikai tulajdonsága révén a fogakat teljes egészében (testesen) mozdítja el, nem csak döntögeti azokat.
Mire jók az éjszakai fogszabályzók és a kivehetős készülékek?
Legnagyobb erényük az úgynevezett előkezelés során mutatkozik meg. Ez azt jelenti, hogy segítségükkel megfelelő módon előkészíthető a terep egy rögzített fogszabályzós kezeléshez, például a fogív megtágítása révén. Érdemes megjegyezni, hogy léteznek ezekből is beragasztott, a páciens által nem kivehetős, változatok. Továbbá fontos azt is tudni, hogy sok kivehetőst nem elég csak éjszaka viselni, ha a legjobb eredményt szeretnénk elérni velük.
Mennyi ideig kell hordani a fogszabályzót?
Az átlagos kezelési idő másfél év. Azonban a kezelés hosszát sok tényező befolyásolja. Lássuk, hogy mik lehetnek ezek gyermekeknél!
Sok esetben vegyes fogazatban (amikor még van tejfog, de már maradó is) lehetőség nyílik úgynevezett előkezelésre kivehetős fogszabályzókkal. Ennek a kezelésnek a hossza általában 2 év. Utána következhet a rögzített fogszabályzós kezelés, ennek hossza 1,5 év. Egyszerűbb eltérésekben ez az idő lecsökkenhet 1 évre. Máskor (bonyolultabb kezelés esetén vagy ha fogak kinövésére kell várnunk) a kezelés akár 3 évet is igénybe vehet.
Miért nem szabályosak a fogaim?
A fogak szabálytalanságának több oka is lehet, amelyek genetikai, fejlődési, szokásbeli, külső behatás miatt alakulhatnak ki.
- Genetikai okok:
- Öröklött tényezők: A szülőktől örökölt fogazat és állkapocs mérete, alakja, illetve a fogak elrendezése.
- Szűk vagy tág állcsont: Ha az állcsont mérete nem megfelelő a fogak méretéhez képest, az torlódáshoz vagy rések kialakulásához vezethet.
- Fejlődési okok:
- Nem megfelelő fogváltás: Ha a tejfogak túl korán vagy túl későn esnek ki, az befolyásolhatja a maradó fogak helyzetét.
- Maradó fogak helytelen fejlődése: A maradó fogak nem a megfelelő helyen vagy irányban fejlődnek ki.
- Szokásbeli okok:
- Ujjszopás és cumizás: Hosszan tartó ujjszopás vagy cumihasználat az elülső fogak előretolódását és nyitottharapás kialakulását okozhatja.
- Nyelvlökéses nyelés: Ennek oka is lehet genetikai, de ujjszopás vagy cumizás miatt is kialakulhat.
- Külső behatások:
- Sérülések: Az állcsont vagy a fogak sérülései, amelyek elmozdulást vagy helytelen növekedést eredményeznek.
- Fogászati problémák: Foghiány, fogszuvasodás vagy ínybetegségek, amelyek hatással lehetnek a fogak elhelyezkedésére.
- Egyéb tényezők:
- Nem megfelelő szájápolás: Ha a fogak és az ínyek nem megfelelően vannak ápolva, az fogágy betegségekhez vezethet, ami a fogak elmozdulásához vezethet.
- Bölcsességfog előtörése: A növekvő bölcsességfogak nyomást gyakorolhatnak a fogívre, és a fogazat torlódását okozhatják.
Hagyományos fém vagy láthatatlan esztétikus fogszabályzót kérjek?
A döntés a hagyományos és a láthatatlan fogszabályozó között kizárólag az esztétikai igényektől függ. Szakmai szempontból nincs jelentősége, hogy melyiket választja a páciens. Fontos figyelembe venni azonban az ár kérdését, ami az esztétikus esetében magasabb.
Milyen típusú láthatatla (esztétikus) fogszabályzók vannak?
- Hagyományos rögzített fogszabályzó, esztétikus brackettel: Klasszikus, a fogak külső oldalára ragasztott készülék. Sokféle anyagból (műanyag, kerámia stb.) készülhet. A legszebb és legtartósabb azonban a zafírkristály. Mivel átlátszó, ezért színe nem tér el a fogak színétől. Anyaga magas keménységű, ezért nem kopik el, nem mállik szét.
- Belső (lingual) fogszabályzó: Esztétikai szempontból a legkedvezőbb. Ez az egyetlen valóban láthatatlan fogszabályzó, mivel a készülék teljes egészében a fogak belső oldalára van felragasztva. A szakmai követelményeknek mindenben megfelel. Egyetlen hátránya a viszonylag magas ár. Ennek oka abban keresendő, hogy a készüléket egyénre szabottan kell legyártani minden páciensnek.
- Átlátszó sínek (alignerek): A 3 típus közül ennek a készüléknek a legszűkebb a felhasználási területe. Sajnos csak egyszerűbb fogazati problémák kezelésére alkalmas, bonyolultabb fogelmozdításokat nem tud megvalósítani. Mivel ez a készülék kivehetős, problémát jelenthet az is, ha valaki nem hordja. Ez is a kezelés sikertelenségéhez vezethet.
További témakörök
Fogászati szolgáltatásokkal kapcsolatos további válaszainkat az alábbi gombra kattintva találod.