Fogorvos válaszol
Összegyűjtöttük a leggyakrabban előforduló fogászattal kapcsolatos kérdéseket:
- gyermekfogászat
- fogszabályozás
- gyökérkezelés
- implantáció
- fogfehérítés
- inlay és onlay fogbetét
- esztétikus fogtömés
- fogkő eltávolítás
- kivehető fogpótlás
- fogpótlás
- szájsebészet
- bölcsességfog témakörökben,
melyekkel pácienseink hozzánk fordulnak.
A kérdésekre Dr. Luib Zsolt, a Netfog Fogorvosi Rendelő fogorvosa, fogszabályozó szakorvosa válaszol.
Dr. Luib Zsolt
fogorvos, fogszabályozó szakorvos
A jelen oldalon található információk kizárólag tájékoztató jellegűek, és nem helyettesítik a személyes konzultációt vagy a fogászati szakellátást. A fogorvos válaszai általános iránymutatásként szolgálnak, de az egyéni egészségi állapot, a fogászati problémák sajátosságai és az esetleges diagnózisok eltérőek lehetnek. Minden esetben javasolt személyes konzultációra időpontot egyeztetni szakképzett fogorvossal, mivel a távolból adott válaszok nem nyújtanak teljes körű diagnózist vagy kezelési javaslatot. Az oldalon megjelenő információk felhasználásából eredő bármilyen közvetlen vagy közvetett kárért az oldal üzemeltetője, valamint az itt válaszoló fogorvosok nem vállalnak felelősséget.
Kérjük, minden esetben kérjen egyéni szakvéleményt közvetlenül fogorvosától!
Általános fogászati kérdések
Milyen gyakran kell elmennem fogorvosi ellenőrzésre?
Félévente ajánlott fogászati állapotfelmérésre eljönni ahol a fogokat és a szájüreget megvizsgáljuk.
A fájdalommentes vizsgálat 10 percet vesz igénybe, amennyiben problémát talál a fogorvos, akkor tájékoztatja a pácienst az elvégzendő feladatokról, majd kezelési tervet és árajánlatot készít.
Fogászati probléma miatt hullhat a hajam? (góc?)
Igen, fogászati probléma, különösen a krónikus gyulladások, mint például a fogínygyulladás, fogtályog vagy egyéb szájüregi gyulladások okozhatnak hajhullást. Ezek a fertőzések gócot alakítanak ki a szervezetben, amely akár hajhulláshoz is vezethet.
A hajhullás mellett más tünetek is jelentkezhetnek, például:
- Fáradtság
- Ízületi fájdalom
- Bőrproblémák
- Általános rossz közérzet
- Arcüreggyulladás
- Vérkép kóros eltérései
Fogászati probléma miatt begyulladhat-e a mandulám? (góc?)
Nem, fogászati probléma nem okozhat mandulagyulladást.
Bár krónikus fogászati fertőzések, mint például a fogtályog, a fogínygyulladás vagy egyéb szájüregi gyulladások, gyulladásos gócot hozhatnak létre a szervezetben. A gyulladásos gócok a véráramon keresztül eljuthatnak más szervekhez, beleértve a mandulákat is, de ezek mandulagyulladást általában nem okoznak.
Ettől függetlenül, azért érdemes ellátogatni fogorvoshoz vagy fül-orr gégészhez a pontos diagnózis érdekében.
Fehér foltok a fogfelszínen?
A fehér foltok kialakulásának leggyakoribb oka a zománc demineralizáció azaz a fogzománc ásványianyag-tartalmának csökkenése, ami gyakran a rossz szájhigiénia vagy a túlzott cukorfogyasztás miatt alakul ki. Ezek a foltok gyakran az első jelei lehetnek a fogszuvasodásnak.
További okok lehetnek:
- Fluorózis: Túlzott fluorbevitel gyermekkorban, amikor a fogak még fejlődésben vannak. Ez fehér foltok kialakulását okozhatja a fogzománcon.
- Hipoplázia: A fogzománc fejlődési rendellenessége, ami azt jelenti, hogy a zománc nem alakult ki megfelelően. Ennek hátterében általában genetikai okok állnak.
- Kezdeti fogszuvasodáskor a fogak felszínén baktériumok savakat termelnek, amelyek elkezdik bontani a zománcot, fehér foltok jelenhetnek meg.
- Fehérített fogak: Néhány fogfehérítési eljárás is okozhat átmeneti fehér foltokat a fogak felszínén.
Miért lüktet a fogam?
- Fogbélgyulladás (pulpitis): A fog belsejében található idegek és erek gyulladása, ami általában a fogszuvasodás előrehaladott stádiumában vagy balesetben történő fogsérülés miatt alakul ki.
- Fogtályog: Gennyes fertőzés a fog vagy az íny körül, ami gyakran erős, lüktető fájdalommal jár. A tályog sürgős fogorvosi beavatkozást igényel.
- Fogszuvasodás: Ha a szuvasodás eléri a fog belsejét, az idegek közelébe kerülve lüktető fájdalmat okozhat.
- Ínygyulladás (gingivitis) vagy parodontitis: Az íny gyulladása, amely kezeletlenül átterjedhet a fog körüli szövetekre és csontokra, lüktető fájdalmat okozva.
- Fogérzékenység: Hideg, meleg, édes vagy savas ételek és italok fogyasztása okozhat lüktető érzést, ha a fogzománc kopott vagy a fognyak védtelen.
- Fogrepedés vagy törés: A fogban lévő repedés vagy törés is okozhat lüktető fájdalmat, különösen rágáskor.
- Fogtömés vagy fogpótlás problémái:
- Egy régi vagy nem megfelelően illeszkedő tömés, korona vagy híd is okozhat lüktető fájdalmat.
- Ugyanakkor egy újonnan készített tömés vagy fogpótlás is okozhat ilyen tünetet amennyiben túl magas és rágáskor erősebben érintkezik, mint a többi fog.
Mit tegyél ha lüktet a fogad?
Rövidtávú megoldás lehet a fájdalomcsillapító bevétele, azonban érdemes mihamarabb felkeresni egy fogorvost, mert bizonyos esetekben a fájdalom fokozatosan egyre nagyobb mértéket ölt és már csak egy szakember tudja megszüntetni.
Érdemes ellátogatni fogorvoshoz gyermekvállalás előtt?
Amennyiben babát szeretne, már a terhességet megelőzően érdemes ellátogatni a fogorvosi rendelőbe, mert vannak olyan beavatkozások, melyeket nem lehet várandósság alatt elvégezni. Illetve a fog és ínygyulladások a teherbeesés valószínűségét is csökkenthetik.
Várandósság alatti fogászati ellenőrzés? Mi várható a fogorvosi látogatás során?
A várandósság alatt különösen fontos a fogászati ellenőrzés, mivel a terhesség alatt bekövetkező hormonális változások negatív irányba befolyásolhatják az íny és a fogak egészségét.
A vizsgálat során egy teljeskörű átnézés keretében feltárjuk az esetleges problémákat és javaslatot teszünk a megoldására, amennyiben ez a terhesség alatt lehetséges. Ezen kívül a várandósgondozási kiskönyvet is ki kell töltenie és alá kell írnia a fogorvosnak.